Od czego zależy kolor i kształt paznokcia?

Dłonie to poniekąd nasza wizytówka. Zaniedbane bardzo szybko rzucają się w oczy i, podobnie jak schludny, dostosowany do okazji ubiór, mogą mieć wpływ na pierwsze wrażenie. Czasami jednak nasze paznokcie zmieniają się np. pod względem koloru lub kształtu. Jeśli nie wykonujesz regularnie manicure’u hybrydowego, prawdopodobnie bardzo szybko zauważysz ich inny wygląd. W tym wpisie wyjaśnimy, co może być powodem różnorodnych zmian.

Kondycja, kształt i kolor – co na to wpływa?

Kondycja paznokci oraz niektóre ich cechy, takie jak chociażby długość, szerokość i grubość płytki to kwestia indywidualna. Zależą one przede wszystkim od genów, ale również od wykonywanej pracy, kontaktu z detergentami, częstotliwością (i jakością!) wykonywania manicure’u hybrydowego, diety, stylu życia i wypadków. Przykładowo, jeśli w wyniku urazu uszkodziliśmy macierz, kształt płytki przez długi czas może nie wrócić do poprzedniego stanu, a jej kolor ulegnie zmianie. Bardzo częste korzystanie z chemii gospodarczej bez użycia rękawiczek wpłynie na grubość oraz wytrzymałość paznokci. Z kolei w przypadku przytrzaśnięcia końcówki palca, chociażby drzwiami, pod płytką może pojawić się krwiak.

Najczęstsze zmiany w kształcie i kolorze

Niektóre z nich nie wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza, a jedynie obserwacji diety lub dodatkowej pielęgnacji. Możemy tutaj wymienić szorstkie w dotyku paznokcie po stosowaniu silnej chemii, zmiany kształtu takie jak wgłębienia powstałe w wyniku używania np. frezarki lub cążków oraz krwiaki o czarnym kolorze. W tych sytuacjach dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju olejki (np. konopny) oraz kremy z witaminami.

Natomiast białe plamki, poprzeczne i podłużne bruzdy, wklęsłości niebędące wynikiem uszkodzeń mechanicznych, brak obłączków oraz różnokolorowe smugi na paznokciach dobrze skonsultować z dermatologiem. Mogą być one jedynie wynikiem drobnych niedoborów w diecie, np. cynku, żelaza lub magnezu. Jednak zmiany kształtu i koloru mogą również okazać się objawem wielu chorób. Dlatego, jeśli pojawiają się nagle lub wydadzą Ci się niepokojące, zgłoś się do lekarza i nie czekaj, aż same znikną. Lepiej zareagować wcześnie i przywrócić płytce zdrowy kształt i kolor.