Sztuczne rzęsy

Alergia na sztuczne rzęsy – przyczyny, objawy i leczenie

Stylizacja rzęs to popularny sposób na to, żeby cieszyć się piękną oprawą oczu. Klientki gabinetów kosmetologicznych chętnie wybierają zabiegi takie jak doklejanie sztucznych kępek lub włosków, dzięki którym uzyskują efekt zagęszczenia i pogrubienia. Choć wydają się one bezpieczne, nie oznacza to, że nie mogą się u nas pojawić reakcje niepożądane. W trakcie wizyty w salonie urody stylistka stosuje profesjonalne preparaty, które mogą wywoływać alergie.

Alergia to nic innego jak nasilona reakcja organizmu na kontakt z alergenem. Należy pamiętać o tym, że okolica oka jest niezwykle wrażliwa i podatna na podrażnienia, dlatego pojawienie się uczulenia należy brać pod uwagę, kiedy decydujemy się na zabieg w gabinecie kosmetologicznym. Stosunkowo najczęściej reakcja alergiczna pojawia się po kontakcie z klejem do sztucznych rzęs. Substancje zawarte w preparacie oraz ich opary mogą być przyczyną podrażnień, które zaobserwujemy w trakcie stylizacji, tuż po niej lub znacznie później – po upływie kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu godzin. Jakie są najczęstsze objawy uczulenia i co powinno być powodem do ewentualnego niepokoju?

Jak rozpoznać uczulenie w trakcie stylizacji oka?

Alergia w trakcie stylizacji, w tym doczepiania syntetycznych rzęs, objawia się między innymi świądem oraz rumieniem zlokalizowanym u brzegu powieki. Niekiedy zdarza się tak, że spotykamy się z opuchnięciem dolnej lub górnej powieki. Nieco więcej kłopotu mogą sprawić inne objawy takie jak pojawienie się ropnej wydzieliny z oka, suchość powieki, a nawet kaszel czy ból gardła.

Skrajnym przypadkiem jest wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego jako reakcji na preparaty stosowane do stylizacji. Należy wspomnieć także o tym, że uczulenie może być pokłosiem kontaktu z różnymi alergenami, nie tylko z klejem do syntetycznych rzęs. Zaczerwienienie czy opuchlizna występuje również po aplikacji płynu do demakijażu, szamponu czy cleanera. W przypadku, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy, najlepiej skontaktować się z lekarzem, który oceni nasz stan, a następnie wskaże możliwe rozwiązania.